Festen fortsätter: Finansinspektionen slopar amorteringskravet
Rättsläget oklart såpass oklart att FI inte vågar införa amorteringskravet från och med augusti
Som ett brev på posten, med tanke på min debattartikel i Metro och mina artiklar de senaste dagarna om bostadsbubblan. Finansinspektionen gick för ett par minuter ut med att man pausar amorteringskravet tillsvidare då man är osäker på om det är lagligt.
Från pressmeddelandet:
Finansinspektionen (FI) anser att ett amorteringskrav behöver komma på plats. Samtidigt menar bland andra Kammarrätten i Jönköping att det rättsliga stödet för FI att besluta om amorteringskrav brister. FI konstaterar att rättsläget är osäkert och att FI:s mandat behöver förtydligas. FI går därför i dagsläget inte vidare med amorteringskravet.
Konsekvensen av ovan är ju att festen kommer att fortsätta och priserna kommer att gå upp, upp, upp… Grattis Sverige!
Mer info kommer under dagen…
Från Finansinspektionens pressträff
Några spontana reaktioner
Jorden anropar riksdagen. Vilken del av ”det är bråttom nu” är det ni inte förstår? http://t.co/DM7dIZbIFd
— Andreas Cervenka (@andreascervenka) 23 april 2015
I fem år har det producerats varmluft om den svenska skuldbubblan varje dag. Konkreta resultat? Hint: en siffra avrundningsbar till noll.
— Andreas Cervenka (@andreascervenka) 23 april 2015
Kinberg-Batra gör utspel om att ränteavdraget minsann ska vara kvar och FI skrotar amorteringskravet. Jorå, men det här blir säkert bra.
— Andreas Cervenka (@andreascervenka) 23 april 2015
Batra om fyra år: ”S-regeringen borde naturligtvis slopat ränteavdraget. Det fanns ett gyllene tillfälle”.
http://t.co/delikBy1eA
— Andreas Cervenka (@andreascervenka) 23 april 2015
Relaterade artiklar
- Har vi en bostadsbubbla i Sverige? - En fördjupning till min debattartikel i Metro idag med argument för och emot bostadsbubblan
- Nej, bostadsbrist förklarar inte bostadsbubblan... - Intervjuad i Aftonbladet Morgon TV-sändning om bostadsbubblan tillsammans med Swedbanks privatekonom
Externa källor
- Cornucopia, ”Uppgifter: SBAB säger till kunder att amorteringskravet blir försenat”, 2015-04-13