Följ mina investeringar i aktier och indexfonder via Shareville
Se vad jag investerar i och hur det går för mina två modellportföljer

Nordnet lanserade för ett tag sedan sin funktion Shareville som gör det möjligt för mig att visa innehållet i mina två portföljer. Det gör att du från och med idag när som helst kan gå in och se vilka aktier, fonder och placeringar som jag har.
Jag har lagt upp både Nybörjar-portföljen och RikaTillsammans-portföljen så att man kan titta och jämföra. Dock behöver man vara kund hos Nordnet för att kunna använda Shareville-funktionen.
Nybörjarportföljen
Nybörjarportföljen bygger på följande artiklar:
- En bra portfölj för nybörjaren som vill bygga en pengamaskin - Förslag på hur man kan börja investera pengar i aktier och fonder
Och du hittar länken till Nordnet och Shareville nedan:
Rikatillsammans-portföljen
RikaTillsammans-portföljen är en liten förbättring av nybörjarportföljen som ger samma avkastning men en lite lägre risk. Den bygger på följande artiklar:
- RikaTillsammans-portföljen - ett sparande som alltid ska gå plus - En portfölj för alla väder som nästan aldrig går back
Länken till shareville hittar du här:
Det betyder att du när som helst kan gå in på länken ovan (om du är kund på Shareville) och se hur min portfölj ser ut. Om du väljer att följa den, så kommer du även att få mejl varje gång jag gör en ändring i den.
Relaterade länkar
- Bli kund på Nordnet via den här länken (gratis) → (annonslänk)
- RikaTillsammans bättre än 90 % av portföljerna på Shareville - Dessutom inne på topp-20-listan som mest populära portföljer på Shareville
- Kom igång med RikaTillsammans-portföljen - Tips och exempel på en nybörjarvariant av RikaTillsammans-portföljen för alla väder
- Bästa indexfonderna och aktivt förvaltade fonderna 2016 - En sammanställning för dig som vill börja spara i de bästa fonderna 2016
- Vilken portfölj är bäst över tid? - En jämförelse av RikaTillsammans-, Nybörjar- och 100 % aktier-portföljerna
- En bra portfölj för nybörjaren som vill bygga en pengamaskin - Förslag på hur man kan börja investera pengar i aktier och fonder
Hej Jan
Först och främst vill jag tacka för en utmärkt och intressant blogg
Hur kan man se vilken av dina portföljer på Shareville som gäller sparande till sitt barn? Kan vi utgå ifrån att det är den kapitalförsäkring som finns då de övriga portföljerna är ISK?
Tack /Mattias
Du hittar den här:
Hej Jan.
Tack för din öppenhet med din portfölj intressant!
En fråga hur tänker du kring ’SPP Aktiefond Global’ mot
’DNB Global Indeks’? De är väldigt lika i förvaltningsavgift och historisk avkastning.
SPP tar dock med emergin markets.
Men något som väger tungt för SPP fond borde väl vara:
’Fonden följer Storebrandkoncernens standard för hållbara investeringar. Det innebär att vi inte investerar i företag som medverkar till kränkning av mänskliga rättigheter, korruption, klimat- och miljöskada, produktion av landminor, kluster- och atomvapen samt produktion av tobak’
Jag hittar inget ang. etik på DNB Global Indeks.
/Samuel
Har faktiskt inte tänkt på den. Ska kolla upp den! Tack för tips. :-)
Fråga, få svar, hjälpa andra, diskutera och träffa likasinnade i vårt forum. Besök
Läs och lyssna vidare på andra relaterade avsnitt och artiklar
Målet med RikaTillsammans-portföljen är att på årsbasis alltid gå plus och skydda dina pengar mot förlust. Något som den har lyckats väldigt bra med. Sedan 1978 har den bara gått back fem gånger. De senaste 20 åren, har den som mest gått back med 2,98 procent, trots en IT-bubbla och en finanskris med förluster på […] Läs mer.
Jag upptäckte precis att RikaTillsammans-portföljen ligger på topp-20 listan (av 36 320 st) för de mest populära portföljerna. Mer stolt däremot är jag att den nu har fått 3 av 3 stjärnor och därmed är bättre än 90 % av alla andra portföljer på Shareville med avseende på riskjusterad avkastning. Min ambition med RikaTillsammans-portföljen är […] Läs mer.
En bra avkastning till låg risk över lång tid och utan mycket jobb eller engagemang. Så skulle jag sammanfatta min investeringsstrategi i en enkel mening. Att den sedan dessutom är bättre än 90 % av de flesta andra strategier, det är en ren bonus. Jag är i dagsläget extremt nöjd med min strategi och den […] Läs mer.