Är passiva fonder bra på "mindre marknader"? (intressant artikel)

Hej!

Läste en intessant artikel från Morningstar som noterade att indexfonder är bra på större marknader men inte lika bra på mindre marknader, speciellt inte småbolagsindex om man jämför med aktiva fonder.

Vad tycker du/ni om detta? Var intressant och har inte sett detta ur den synvinkeln tidigare. Jag har just nu mestadels passiva aktiefonder i fondinnehavet utöver de räntefonder jag även har.

// Björn

Det finns en poäng med aktiv förvaltning på mindre marknader. Som jag förstår det finns det ofta uppenbara storbolag man inte bör investera i pga. statlig inblandning mm, tänker på emerging markets i andra fall som i Sverige kan man få en skev övervikt mot verkstad och bank. Själv äger jag bara indexfonder på utvecklade större marknader, men om jag skulle investera i mindre marknader hade jag kollat på aktiv förvaltning alternativt en smart beta ETF med likaviktade innehav, typ Xact högutdelande.