Då ligger dagens avsnitt uppe:
Det bygger på Morgan Housels bok “The Psychology of Money”. Det är alltid spännande att höra era tankar vad ni tog med er från avsnittet. Delarna vi diskuterade i avsnittet var:
- No one is crazy
- Luck and risk
- Never enough
- Confounding compounding
- Getting wealth vs staying wealthy
Det som stack ut mest för mig var fördjupningen i den sista punkten. Det var ju något vi berörde i avsnitt 190 om Fyra-hinkar-principen men inte alls från ett beteendemässigt perspektiv. Även resonemanget om att “No one is crazy” var lite jobbigt att inse.
Det vill säga att min egen strategi är så himla färgad av att mina första 15 år på börsen färgades av två stora uppgångar och två stora fall. Därav går jag idag, 10 år senare, och fortfarande “återupplever” denna period och “väntar” hela tiden på kraschen.
@Mourel har även en parallell tråd om Carolines reflektion om att se potential och ha en rädsla att kanske inte nå den.