Då jag inte är så snabb på det där med ombalansering så har jag fortfarande kvar en del amerikanska börshandlade fonder. Ska jag sälja dem och byta till de som ingår i portföljen nu, eller är det bättre att behålla dem och slippa betala courtage?
De jag har är följande.
SPDR Gold Trust (GLD) USD
VANGUARD WHITEHALL HIGH DIVIDEND YIELD ETF (VYM) USD
iSHARES CORE CDN LONG TERM BOND IDX ETF (XLB) CAD
iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT) USD
iShares Silver Trust USD
Vad jag förstår så är dessa fonder i största allmänhet riktigt bra fonder, men det finns ett mycket starkt argument till att de inte ingår i Jans portföljer längre: EU har i praktiken förbjudit investering i amerikanska fonder (dock inte innehav och försäljning), och då skulle det bli konstigt och opedagogiskt om Jans offentliga portföljer innehöll saker som inte går att köpa.
Personligen skulle jag förmodligen behålla de amerikanska fonderna om de motsvarar fonder i det jag vill vara investerad i nu. Jag har inte grävt i detaljerna, men det finns rent av risk att du i vissa fall faktiskt byter ner dig ett litet snäpp om du byter till de fonder som finns att köpa nu.
Förmodligen är fonderna ungefär lika bra som de som ingår i Jans nuvarande portfölj, men om du säljer nu “bara därför att” så drar du ju på dig courtagekostnader - i stället för att låta de pengarna leva kvar in fonderna och växa till sig.