Handelsbankens allkort - tjänstepension

Jag överväger att flytta min tjänstepension till Handelsbanken, eller åtminstone så att framtida betalningar går dit.

Lite otydligt på hemsidan om det innebär en bonushöjande tjänst för allkortets kickback. Någon som vet om tjänstepensionen innebär att bonusen höjs vid allkortet?

Trist i övrigt att det inte går att välja deras läkemedelsfonder i tjänstepensionen…

Tveksamt om det är bra att välja pensionslösning baserat på att du får bonus på något kort. Pensionen ska du kanske spara till länge och bonusar tenderar att komma och gå. Satsa på något med bra utbud och låga avgifter, så hade jag gjort.

Håller helt med JFB, att flytta pengar för bonusar som finns just nu känns inte som en hållbar strategi, tjänstepensionen brukar inte heller vara så snabb att flytta så om villkoren för bonusen skulle ändras så tar det ett bra tag tills du kan flytta TJP igen.

Vad för TJP har du så kan vi se vad för andra alternativ du har!

Jag har PA16 för statligt anställda.

Du kan läsa den här.

Mvh.jack