Jag har två år kvar på min universitetsutbildning men bara ett fåtal veckor med studiemedel kvar att plocka ut. Det är inget alternativ att hoppa av utbildningen så jag behöver ordna min försörjning för återstående tid på något bra sätt. Tursamt nog har jag precis sålt en lägenhet med vinst och har därför ca en halv miljon på kontot (efter att skatt etc är betalt).
Bankens förslag är “ha kvar dem på sparkontot, 2 år är en för kort investeringstid ändå”. Deras andra idé är att jag lämnar över förvaltningen till dem och att de då kommer att investera dem i lågriskalternativ (företrädesvis räntefonder). Utöver vinsten på lägenheten har jag ca 250000 placerat och månadssparar en tusenlapp i 60% aktier/40% räntefonder samt ytterligare 100000 placerat i globalfonder på kapitalförsäkringar där barnen är förmånstagare. Under de två sommarlov som är kvar kommer jag att arbeta, vilket innebär att jag inte behöver ta av mitt sparkapital under augusti och september dessa år.
Eftersom jag generellt är skeptisk till bankens rådgivare frågar jag istället här; Hur ska jag på bästa sätt förvalta mina pengar samtidigt som jag använder dem till min försörjning i två år framöver?
Tacksam för hjälp!!!
