Hej, jag har en AB men jag har inga intäkter eller skulder, ingen aktivitet heller. Hur kan jag lägga ner den på ett smidigt sätt?
Har bolaget gått med förlust och aktiekapitalet är förbrukat så kan du sätta bolaget i konkurs. Du vältrar därmed över kostnaden på Staten.
Bortsett från det moraliskt tveksamma, så är det inte alltid en bra idé. Fortsätter du din näringsverksamhet är det ingen merit att ha varit bolagsman i ett konkursbo. Tvärtom, många kunder kan känna tveksamhet att anlita dig.
Obs. Har bolaget varit på obestånd en längre tid, och du inte har upprättat en kontrollbalansräkning så kan du bli betalningsansvarig för konkurskostnaden.
Alternativet är att likvidera bolaget. Tag kontakt med en revisor eller redovisningskonsult om detta. Tag gärna in flera offerter. Detta brukar inte vara gratis.