Dagens avsnitt är en bonusintervju med @Jonas-Opti kring hans väldigt läsvärda nyhetsbrev som vi inte fick med i förra veckans avsnitt. Jag brukar skoja med Jonas att det är tur att han driver OPTI och inte är influencer, för då hade vi haft en riktigt svår konkurrent. Hans nyhetsbrev och artiklar är väldigt bra, roliga och har fantastiska rubriker som t.ex. “Napoleons tips vid recession”, “Investera som en vampyr (och inte som en tidsresenär” och “Så bra investerar din granne (egentligen)”.
Vi tar avstamp i de olika nyhetsbreven och pratar om mycket som är viktigt i ett framgångsrikt sparande:
-
Vikten av att sitta still i båten och att “inte göra något” också är en giltig aktion
-
Att vara långsiktig, fortsätta månadsspara, månadsspara brett och undvika beteendemisstagen som kostar sparare uppemot 30% - 40% av den förväntade avkastningen över tid (enligt Dalbars QAIB-rapporter).
-
Myten om att om man bara är aktiv och lägger ned tid och engagemang så kommer man överprestera
Sedan pratar vi även om illustrationen som Jonas gjorde förra året som jag tycker är briljant på att visa skillnaden mellan sparande och i princip alla andra aktiviteter. De flesta aktiviteter kräver en kontinuerlig insats i tid och energi. Dessutom leder de väldigt ofta till en resultatmässig platå. Efter ett tag lyfter man inte fler kilo i bänkpress, man springer inte milen snabbare eller får en högre lön på jobbet.
Med sparande är det tvärtom. Det är en engångsaktivitet att sätta igång ett bra sparande att t.ex. välja AP7 SÅFA i premiepensionen eller att öppna ett konto på OPTI eller en annan fondrobot (enligt Jonas tar det i genomsnitt 4 minuter och 20 sekunder för en kund att starta ett sparande på OPTI). När sparandet väl är igång så behöver man inte lägga någon tid och resultaten fortsätter bara växa och växa över tid. Utan ansträngning.
Vi kommer även in på ett par intressanta sidospår såsom att jag har fel i mitt resonemang om att slå index genom belåning, hur index många gånger är instegsprodukter för finansbranschen och att det viktiga är egentligen inte att slå index, utan att slå grannen (vilket är ofta är enkelt). Jonas svarar även på @Pareto:s och @harvest:s frågor om förväntad avkastning, tanke om specialportföljer och ränteportföljen.
Vi hoppas att du gillar avsnittet och ser som vanligt fram emot din kommentar!
Hälsningar,
Jan, Caroline och Jonas
Sammanfattning och höjdpunkterna i en karusell
Nedan följer en sammanfattning av avsnittet:
Följ oss gärna i sociala medier (Instagram, YouTube (framförallt våra shorts), Tiktok) där vi numer lägger upp nya saker rätt frekvent. Sådant som är lite mer “snabbmat”-aktigt än de riktigt bra samtalen vi har här i forumet.
Titta, läs eller lyssna på avsnittet
Intervjun finns även att läsa på bloggen där den är kompletterad med bilder, länkar och källor. Det vill säga där finns mer info än vad som framkommer i videon / podden. Podden finns där poddar finns, eller via denna länk .
Du som är medlem på Patreon kan som vanligt se det utan reklam via denna länk . Du bör även ha fått det som utskick via Patreon, med bildspel, mp3:a och hela paketet. Notera att du även då slipper reklamen i forumet.
Reklam för OPTI
Om du vill prova Jonas fondrobot så kan du ladda ner OPTI-appen via den sponsrade länken eller ange rikatillsammans när du registrerar dig.
De olika nyhetsbreven
Här är en sammanställning av de nyhetsbreven som Jonas har skrivit de senaste månaderna. Några av dem refererar vi till i avsnittet, men de är läsvärda allihop. Mitt favoritnyhetsbrev är det om Napoleon.
2023
- April: Så bra investerar din granne (egentligen) | Opti
- Mars: Känslan av pengar | Opti
- Februari: Vad kaffepriset lär oss om börsen | Opti
- Januari: Myten om motivation | Opti
2022
- November: Let’s talk about tax, baby | Opti
- Oktober: Konsten att handla konst | Opti
- September: Marknaden andas ut | Opti
- Augusti: Miljoneffekten av ränta-på-ränta | Opti
- Juli: Napoleons tips om det blir recession | Opti
- Juni: Vad nedgång lär oss om uppgång | Opti
- Maj: Investera som en vampyr (inte en tidsresenär) | Opti
- April: Vi lanserar nya, bättre portföljer! | Opti