Valutarisk i aktier och indexfonder är en myt | Diskussionen

Växelkursen uttrycker bara de två valutornas relativa värde mot varandra. Iom att det effektivt går att handla valutorna fram-och-tillbaka så tycker man ju att det måste vara så att båda riktningarna synkar på det sättet att om man köper ena för den andra och sedan direkt säljer för att få tillbaka den första, så får man samma nummer minus avgifter tillbaka. Inget arbitrage möjligt, alltså.

100 SEK → x USD → 100 SEK om man gör det momentant. Då måste väl likamed-relationen du skriver stämma?

Men iom att det bara visar den interna relationen så kan båda valutorna förstärkas realt samtidigt, men det relativa värdet mellan dem kan samtidigt ändras så att det ser ut som att den ena stärks och den andra försvagas om man bara tittar på den växelkursen. Eller tvärtom. Båda valutorna kan försvagas realt, men deras relativa värde förändras inte, så växelkurserna dem emellan ändras inte. Osv. Någon listade många möjliga kombinationer ovan.

Guld är ju en intressant proxy mot realt, men egentligen finns det inget sätt att se vad växelkursen mot realt är, bara massa olika korgar av “reala” saker att jämföra med. Guld, olika kpi, osv.

Det är som ett gäng hissar i en byggnad där man inte kan se vilken våning man är på, men man kan se om alla de andra hissarna är på våningar ovanför eller under hissen man är i. Är hiss A fyra våningar ovanför hiss B, då är nödvändigtvis hiss B fyra våningar under hiss A. Åker hiss A ner en våning, då ändrar den inte bara sin relation till hiss B, den ändrar sin relation till alla andra hissar i byggnaden. Men om hiss B samtidigt åker ner en våning, då kan man inte se någon skillnad i relationen mellan hiss A och hiss B—de är fortfarande fyra våningar isär, men de är samtidigt båda en våning lägre i byggnaden.

Hela diskussionen handlar ju lite om att det är inte användbart att titta på hissarnas relation till varandra för att avgöra var man är i byggnaden, man behöver ha våningsnummer. Och för valutor finns inga våningsnummer.

Man kan se valutorna som hissar, men man kan se aktier och guld och annat som hissar med, som har relation till de andra. När en valuta åker upp och ner så ändrar den sin relation till alla andra hissar, även aktierna. När en aktie åker upp och ner och ändrar den sin relation till alla andra hissar. Hur man än tittar från hiss till hiss till hiss (1 våning högre, nästa 2 våningar lägre, nästa 2 våningar högre, osv), så landar man alltid på samma netto-diff i våningar mellan två specifika hissar.

Säg att detta gäller:

  • Hiss A: Våning 4
  • Hiss B: Våning 2
  • Hiss C: Våning 1

Växelkurserna blir då:
A = 2*B
A = 4*C
B = 0.5*A
B = 2*C
C = 0.25*A
C = 0.5*B

Men åker hiss A upp 4 våningar:

  • Hiss A: Våning 8
  • Hiss B: Våning 2
  • Hiss C: Våning 1

Då blir växelkurserna:
A = 4*B
A = 8*C
B = 0.25*A
B = 2*C
C = 0.125*A
C = 0.5*B

Eftersom vi enkelt kan se absolutvärdet (reala värdet = våning) här här så är det hyffsat enkelt att se att alla växelkurserna måste vara relativt konsistenta mot varandra, det kan omöjligtvis uppstå ett arbitrage.

@janbolmeson Jag har ibland funderat på om man borde bygga en sida där man kan dra i hissarna för att flytta dem, där växelkursen mellan hissarna räknas om direkt så man kan se dessa sammanhang. För mig är bilden talande i att det är ett system där alla vikterna mellan de relativa positionerna måste hänga ihop så att alla är både internt konsistenta och konsistenta på systemnivå.

Edit: Jag byggde en i ChatGPT och genererade ovanstående bilder som illustration till mina exempel.

1 gillning