För ett par veckor sedan skrev jag en artikel om de bästa bank- och kreditkorten. Flera läsare hörde av sig om en grym kombo som jag själv faktiskt inte visste om och som gör att man kan tjäna pengar på att betala sina räkningar.
Läs kommentarna i det här inlägget. Sedan en tid tillbaka fungerar inte det här på samma sätt.
Så här skrev läsaren Daniel till mig:
Angående artikeln bästa kreditkortet 2015 så tycker jag att du kan ta bort SAS Eurobonus och lägga till Coop med mera mer.
Jag har använt supreme card sen 2007 men skaffade tidigare i år Coop med mera mer som ger betydligt mer eurobonuspoäng om det är vad man vill ha mot Sas egna kort. Handlar du med SASkortet så får du 6000 eurobonuspoäng om du handlar för 60 000kr / år, Med Coop kortet så får du 10 000 poäng. Och största fördelen med coopkortet är att du även får bonus om du betalar dina räkningar via www.betalo.se
Det gör att jag kommer upp i riktigt höga bonuspoäng. (hade en räkning på 50 000kr i bokningsavgift för ny lägenhet) och fick då direkt poäng motsvarande 500kr ( i vissa fall värda mer beroende på vad jag väljer i deras poängshop). Som du minns så hade även supreme card under en kort period att du kunde betala räkningarna med kortet utan avgift.
Dessutom är det ingen valutaväxlingsavgift med kortet, bra försäkringar som ingår
Ett år utan årsavgift, sen 249:- / år.
https://www.coop.se/Betalkort-och-bank/Vara-betal–och-kreditkort/MedMera-Mer/
Jag själv har inte testat det här men flera läsare har oberoende av varandra tipsat om det här.
Relaterade artiklar
Den här artikeln publicerades fredagen 28 augusti 2015 klockan 11:06 av Jan Bolmeson i kategorin(erna): Intervju av gäster, Läsarfrågor, Så blir du rik.
Ansvarsbegränsning: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Samtliga analyser och all annan information som tillhandahålls lämnas uteslutande i informationssyfte, för allmän spridning, och ska under inga förhållanden användas eller betraktas som rådgivning, uppmaning eller rekommendation för att köpa eller sälja aktier eller andra finansiella instrument. För undvikande av tvivel noteras att Lag (2003:862) om finansiell rådgivning till konsumenter eller annan liknande lagstiftning alltså inte äger tillämpning på information på RikaTillsammans.
Åsikter och analyser som presenteras är personliga och informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Du bör inhämta råd från andra rådgivare och basera dina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet, vi rekommenderar dessa. RikaTillsammans frånsäger sig därmed ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av analyser, dokument och övrig information som härrör från RikaTillsammans. Läs mer i de fullständiga villkoren.
Genom att fylla i din e-postadress nedan får du ett mejl varje gång vi släpper ett nytt avsnitt
(till skillnad från vårt månatliga nyhetsbrev). I normala fall innebär det ett mejl varje
måndag morgon. Självklart är det kostnadsfritt och du kan avsluta när du vill.
Om du har fråga, kommentar eller fundering till denna artikel så får du väldigt gärna
skriva den i RikaTillsammans-forumet. I forumet får du betydligt fler och bättre svar, dessutom snabbare.
Självklart kan du vara anonym eller bara läsa vad andra skrivit.
PS. Du kan komma i kontakt med oss via den lila "Hjälp"-knappen nere till höger. På grund av bloggens
storlek klarar vi tyvärr inte längre svara personligt på alla mejl eller ens svara i rimlig tid,
därav hänvisningen till forumet.
Fråga, få svar, hjälpa andra, diskutera och träffa likasinnade i vårt forum. Besök