Feedback på min portfölj

Hej,

Jag har ca 400,000 investera i indexfonder som följer. Hur ser du min portföljfördelning för lång tid 5-7 år

Global index= 187,000 sel

Sverige =80,000

Tillväxt & Asien= 83,000

Spiltan Räntefond= 48,000

 

Om din spartid är 5-7 år tycker jag att du har för lite räntefonder. Krockkudden är för liten för att dämpa ett fall.

I övrigt tycker jag att sammansättningen ser ok ut. Kanske lite väl mycket tillväxt och Asien samt Sverige. I Sverige skulle jag investera ca 10%.

Kina påverkar asienbörserna enormt och fallhöjden är extra stor på asienfonder. Det finns olika läger som hävdar att Kina är högt värderad. Jag hade lagt max 5% i tillväxt och Asien.

Månadssparar du eller tänker du köpa allt vid ett och samma tillfälle?

Min fördelning ser ut som följer

20% Japan
20% Inden
20% Asien
15% Tech
5% Miljö/Hållbar

Vid en första anblick kan min fördelning säkerligen se lite riskabel ut för en vanlig sparare men jag har automatiskt månadssparande vilket över tid sänker risken.

Förövrigt håller jag med tidigare talare kring ränteviktningen. Den bör öka allt eftersom du närmar dig slutet av ditt sparmål.