Köpte aktier via Avanza för 23,00 dollar, när jag väl bestämt för att sälja aktierna, hur mycket ska jag sälja de för? Vad är det man ska tänka på vid sälj? All tips välkommnas! Om detta besvarats tidigare så kan jag dirigeras till den tråden.
Nja, du måste även tjäna in courtage och växlingsavgift. Beroende på hur stora de avgifterna är kan du behöva sälja för rejält högre kurs för att överhuvudtaget gå med vinst.
När du väl bestämmer dig för att köpa en aktie så bör du veta t.ex varför köper du just den aktien? Hur länge har du tänkt äga den? Hur ser du på bolaget just nu?
Att bara köpa och sälja hejvilt brukar oftast sluta med förluster, först bilda din egen strategi för aktiehandel, sedan börja köpa enligt strategin.