Företag: kreditkort med cashback och bästa sparkontot?

Hej!

Jag undrar om det finns något kreditkort för företag (AB) som kan ge cashback eller andra förmåner?

Jag söker även efter något sparkonto med lite högre ränta för företag om någon har tips? Tyvärr har inte Avanza något riktigt bra alternativ för företag.

 

Hej!

Du har kanske hittat något på de här månaderna, men här kommer i alla fall ett svar. Hör gärna av dig om du har något matnyttigt.

När jag för ett par år sedan tittade på detta, hittade jag inget som passade mig. Korten hade höga avgifter. Visserligen kunde jag gå in gratis på lounger på flygplatserna och få bonus på hotellnätter, men det var inget som jag hade någon större nytta av.

Det slutade med att jag betalar 900 kr per år till banken och får bankgiro, internetbanken och ett bankkort. Inköp på kortet belastar företagets konto precis på samma sätt som det gör för mig privat. Ytterst oglamoröst, men det räcker för mig.

Lite bättre ränta kan du bland annat få på Landshypotek Bank och Collector Bank. Har du ett företagslån eller ett privat bostadslån är det kanske bättre att göra så här. Hänvisa till din obefintliga ränta på företagskontot och försök pruta på dina och företagets eventuella lån i stället. Det kan ofta ge mycket mer. Personligen skulle jag aldrig öppna ett konto i en nischbank för att tjäna några 100-lappar. Detta har jag tagit igen med råge på detta sätt.