Hej!
Jag är en tjej på 20 år som har en liten summa sparade pengar jag skulle vilja fondspara. Det rör sig om 70 000kr totalt, varav 20 000 är insatta på ett vanligt sparkonto på Nordea, som buffert. (Tidigare haft summan i Nordea Stratega 30, som inte var så bra avkastning och därför köpt loss allt).
Övriga 50 000 skulle jag vilja fondspara i Avanza, som jag nyligen börjat köpa lite aktier i. Målet är att inom 3-5 år köpa bostadsrätt med min sambo. Hur placerar jag dessa pengar rätt? Vad bör jag tänka på? Allt i samma fond, eller dela upp i flera?
Mvh,
Elin
Hej Elin,
Tack för din fråga!
Mitt “tråkiga” svar på din fråga är faktiskt att inte rekommendera att spara i aktier eller fonder eftersom er tidshorisont är väldigt snäv med tanke på att pengarna ska användas inom kort. På sin höjd skulle man kan kunna argumentera för att investera 30 procent av kapitalet på börsen enligt tumregeln:
- Investera bara 10 procent på börsen för varje år som du kan låta pengarna arbeta i fred.
Nästa år får ni sänka det till 20 procent och så vidare. Det bästa alternativet, som tyvärr i dagsläget inte är så bra, är att spara det på vanligt bankkonto. Här är en sammanställning som jag gjorde för ett tag sedan:
Lycka till med ert sparande och bostadsletande!
Hälsningar,
jan