Oavsett hur man vrider och vänder på det så är a-kassa en försäkring mot arbetsbrist. Att det ska uppstå arbetsbrist för sjuksköterskor eller legitimerade läkare är extremt osannolikt. Jag tror ärligt talat inte att man kan förstå hur stora bemanningssvårigheter det finns inom vård/omsorg (och alltså hur lätt det är att skaffa en ny tjänst) om man inte själv arbetar inom samma bransch (kliniskt på golvet menar jag då alltså, inte som chef eller administratör av något slag).
Uppsägningstiden är minst tre månader ifall jag skulle bli uppsagd - vilket som sagt är en teoretisk risk - det innebär gott om tid för att hitta en ny tjänst. Varför skulle man vänta med att söka ny tjänst tills uppsägningstiden är över?
Jag förstår att för många på arbetsmarknaden är a-kassa en nödvändig försäkring men så som läget ser ut idag så lägger jag mycket hellre pengarna på en sjuk-/olycksfallsförsäkring. Risken att bli oförmögen att arbeta på grund av sjukdom/olycka skattar jag som högre.