Just nu sparar jag i Avanza Auto 6, mest för att testa deras egen fondrobot Avanza Auto.
Jag har fått två meddelanden från Avanza. I det första meddelandet står det att, specifikt för mig som sparar i Avanza Auto 6, kommer fonden att ha hävstång från och med den 3 januari 2025.
I det andra meddelandet ges mer allmän information om Avanza Auto-fonderna, som kommer att modifieras efter den 3 januari 2024 för att bättre matcha kundernas efterfrågan.
Då är väl frågan vad avgiften “egentligen” kostar om det är belåning på den. Är ju diskussioner på nordnets 125 och Carnegie’s ena globala fond med hävstång i forumet. Nån som vet nåt?
Hade helt missat detta. Tack för infon. Investerar inte i dessa fonder själv men tycker de är intressanta som en enklare variant på fondrobot. Tycker de nya “stegen” låter rimligare och bättre än vad de hade tidigare. Jag brukar även jämföra mina egna portföljer lite mot dessa fonder.