Antagligen bara en tidsfråga tills att det händer Shell och Circle K också.
Kolla t.ex. vad som hände med Coop-kortet. Man kunde ju maxa det rejält genom att betala räkningar gratis med kredikortet och kamma hem oändliga SAS-poäng. Jag använde det personligen till att betala en kontaktinsats, min egen hyra, min mammas hyra. Det blev ganska mycket poäng.
Sådana här grejer i Sverige varar oftast under en liten period. Det är nästan som att de blir sura för att man använder deras bonusprogram “för mycket”.
Hej! jag frågade Preem om varför de sänke och de svarade att EU gett nya direktiv om att inga kreditkort får ge högre bonus än 0,5% efter årsskiftet. Däremot har de höjt sparräntan något.
EU-lagstiftningen innebär en gräns på hur höga avgifter som bankerna får ta ut från företagarna som man handlar hos. Att det skulle vara otillåtet för dem att ge mer än 0.5% cashback är bara en lögn till dig som kund. Dock är det så att de har svårare att finansiera det eftersom de inte får ta ut mer än kring 0,3% per transaktion längre.
Hej !
Jag talade precis med Shell angående om dom också kommer sänka bonusen till 0,5% också.
Svaret var Ja .Så från 1/1-2018 kommer även dom att sänka med motsvarande vad Preem gör.
Dom hänvisade till samma EU direktiv som Preem.
Trist. 0,5% är givetvis bättre än ingenting men detta visar ju på hur fort dessa erbjudanden kan dras tillbaka fastän man har gjort mycket reklam för dem.
Måste man bli en sån som har 10 kort i plånboken?
Använda ett kort beroende på hur bra den är för stunden…?
Jag ringde till Shell idag och de kommer också att sänka sin bonus. Hon kunde inte säga exakt med hur mycket eller from när men trodde att det skulle bli 0,5% bonus from årsskiftet. Jag hade precis beställt kort därifrån som jag nu avbeställde,
Det stämmer inte, dock har man reglerat vilken avgift som kortföretagen får ta ut från handlarna som mest. Detta gör att de inte kan erbjuda lika mycket till sina kunder. I de flesta fall verkar detta som att det gör att man drar ner cashback till 0,5% … eller som i vissa amex korts fall 5% på första X antal kronor och därefter typ 0,3% eller ngt.
Skaffade kortet precis med tanke på att Preem kommunicerade sänkningen, men på http://shellmastercard.se stod det ingenting om den. Direkt när man loggar in på mina sidor ser man dock en nyhet angående sänkningen där de påstår att de inte kan påverka den pga direktiv från EU.
Fruktansvärt oseriöst enligt mig. Blir till att avsluta kortet innan jag ens fått hem pinkoden. Kör vidare med mitt re:member More som fungerat utmärkt i flera år.