Jag söker en förklaring till varför RikaTillsammansportföljen, den sk allvädersportföljen, inte stått emot den senaste tidens dipp i marknaden?
Portföljens profilering är ju att den står emot marknadens svängningar mot en lägre årlig avkastning. Ser man på procentuell utveckling på årsbasis är nu portföljen i negativa tal.
En analys/förklaring om varför det blivit så är önskvärd.
Jag kan hålla med om att en nedgång i RikaTillsammans-portföljen på 4 procent som skedde framförallt i slutet av juni/början av juli är ovanlig men inte extraordinär. Jag har inte gjort någon djuplodande analys men när jag kollar snabbt så verkar det framförallt som att allting föll i den perioden:
Aktier backade - t.ex. föll de globala indexfonderna med nästan 3 procent
Guldet och silvret backade även om det har börjat återhämta sig nu i slutet av juli
Långa räntefonderna tog mycket stryk
och kontanterna / korta räntefonderna kan ju självklart inte stå emot när ovanstående tre tillgångsslag faller. Jag skulle inte ropa fara än, utan vi får se det här på helårsbasis. Dessutom är det också en portfölj som behöver bedömas på ett 5 - 10 års perspektiv inte på en enskild månad.
Om du är orolig så skulle jag försöka sänka risken med att öka de korta räntefonderna.