Handelsbanken multi asset 50

Hej,

Tack för att ni gör ekonomi mer intressant och begripligt för mig som kämpar med att lära och ta ansvar trots ganska lågt intresse.

Såg ditt svar ang Handelsbanken Multi Asset 50 för 3 år sedan. Vad skulle du svara idag? Jag är 56 år och vill placera så bra jag kan. Bör jag ta ut o placera om nu när värdet ökat? Vad kostar det att ta ut pengarna?

M v h Marie

 

Hur mycket det kostar att “ta ut” beror på vilket sorts konto du har fonden på.

På Investeringssparkonto och Kapitalförsäkring kostar det normalt inget att ta ut pengarna. (Med reservation för att gammelbanker kan tänkas ha andra regler för Kapitalförsäkring.) Man skattar i stället för insättningar och kvartalsbehållningar. Att byta fond på samma konto räknas inte som insättning.

På Aktie- och Fondedepå betalar man 30 % skatt på vinsten när man säljer fonden. Men förutom detta betalar man inget för själva uttaget om man vill ha hem pengarna till sitt bankkonto.