Hur ska man göra om man har det riktigt tufft ekonomiskt då?

Min fråga, som jag ställer för jag tycker den är intressant och tror diskussionen kan hjälpa, är: “Oavsett ålder, om jag har en tuff ekonomisk situation, hur tar jag tag i det och börjar spara?”

Jag tänker såhär:
1 Skapa en tydligt bild av hur din ekonomi ser ut (månadsbudget, lägg till sällanutgifter som laga bilen, måla om, diskmaskin men även ekonomi på sikt dvs pension, ISK mm) Hur illa ser det egentligen ut ?

2 Sätt principer som “jag får aldrig låna utom till hus” eller liknande och “jag ska bygga upp en buffert sedan skall jag börja spara”, “fondering är inte sparande” (Dvs att spara varje månad till semester vartannat år är fondering. Att pensionspara är spara). Lär dig tillräckligt för att kunna sätta upp lite sådana principer. Ett fåtal räcker. Jag har nog bara haft en: “Inga lån till konsumption”

3 Agera på det som får störst impact först. Börja idag, inte “snart”. Gör bara sånt du förstår. Håll det enkelt. Gör det i flera varv och agera även på saker som är lätta att genomföra - speciellt gå igenom dina kostnader (det är enklare att sluta betala netflix några månader än att få nytt jobb även om nytt jobb kan förändra mycket mer)

4 Lär dig mer och mer över tid. Vänta inte tills du kan allt innan du agerar (samma som att börja träna)

Desssa 4 var mer principer för hur man kan ta tag i det. Sedan kan man lägga till mer konkreta råd, men dessa beror ju mer på situation, vilket jag syftar på i punkt 3. Ex: Om du har lån till HA, betala det före kronofogden :slightly_smiling_face:

Andra kan fylla på med exempel, eller starta egen tråd “Hjälp mig” så kommer du få råd

2 gillningar

Denna fråga passar först i vadagsekonomi (skapa överskott att investera) sedan i investera så jag vet inte var jag skall sortera den.

Ha det tufft kan betyda olika saker för olika personer. Om just sparande ska vara det självklara målet beror rimligen mycket på vilken period i livet man är i.

1 gillning

jo det var därför jag lade tråden här. Tufft ekonomiskt, inte emotionellt (det an man ha med 100M med), och vill kunna spara var själva ingången jag addresserar

@Wes

Om man är utsatt ekonomiskt uppstår dilemman.
När du sparar och investerar minskar eller försvinner andra förutsättningar.

  • inkomst under 13K och du får handla på matmissionen och blir 70% lägre matkostnader
  • Äta frukost och lunch gratis hos Stadsmissionen
  • En del kyrkor delar ut gratis matkassar
  • Osv …

En del är fritt fram där ditt moraliska kompass avgör dina val. Om du t.ex. investerar i ädelmetaller, så kan du ha miljonbelopp och ändå lyfta flera tusen i bostadstillägg, då ett domslut avgjort frågan som kom fram till att ädelmetaller anses vara lösöre.

Gränsdragningen är skör och måttstocken kan anpassas och kuva. För även en utsatt ska väl ha rätt till buffert och sparande, då både samhället och det ekonomiska klimatet blir både råare och tuffare hos alla samhällsgrupper, med få undantag.
Försörjningsstöd och börsen fungerar inte, men osynliga ädelmetaller som kan köpas under 10K utan id-kort och registrering per dag.

V

2 gillningar

Bra exempel. Det finns ett helt spektra av ekonomiskt tufft. Vi behöver inte ha exakt samma definition för att diskutera men det är bra att man, som du gör, berättar vilket fall man pratar om när man ska bli konkret.

Som du nämner är det svårt att spara på börsen när man lever på försörjningsstöd

Jag kan även definiera Ekonomiskt Tufft som en person eller familj som lever så det precis går runt idag. Något som många svenskar gör för att de, som jag ser det, spenderar över sina tillgångar, men det kan även finnas fall där man lever efter sina tillgångar i stort sätt men det ändå går runt precis och då skulle jag säga att man har det ekonomiskt tufft.

1 gillning

Jag uppfattar att ”spara på börsen” sannolikt inte är någon central prioritering för den grupp det handlar om. Att det dyker upp personer med sådana idéer på forumet ska nog ses mer som en avvikelse än något annat. Om frågan är hur man ska få råd med två fredagsflaskor istället för bara en träffar man nog mer rätt.

1 gillning

Snackar vi tufft på riktigt är det skulder där ränta, förseningsavgifter och nya kostnader skenar snabbare per månad än vad personen har inkomst.

I det fallet är dina 4 steg ändå rätt bra. Men man kanske kan byta plats på 2 och 3?

1 gillning

En som arbetar, bil eller SL kort. Prenumererar på tjänster och handlar på ICA med barn varannan vecka, samt 500K indexfonder.

Kan ha efter omkostnaderna lika eller mindre i plånboken än …
En person med halv-sjukersättning som har 300 kr i hyra efter bostadstillägget gjort sitt och runt 5 till 6K efter omkostnader, då mat är gratis.

Finns redan barnfamiljer som nyttjar gratis matkasse varje torsdag. Så @Wes lyfter en intressant grupp som bör få påtalas för visa att även dom har investering möjligheter med lite kryphål och fantasi.

V

2 gillningar

Absolut, det finns fera olika grupperingar under “har det tufft/tight” som skulle ha stor nytta av RT. Kanske större nytta än de som tjänar 2 x80K och vars problem är att pengarna inte räcker till en tredje semesterresa under höstlovet (efter skidresan och sommarresan)

Se allt med öppna ögon och den stora friheten :heart:
Vacker tråd som sticker ut händerna för fånga pengaregnet hos RT :joy:

V

@Wes
@AlphaCentauri

Mest förenklade basen som allt förankras i:

  • höj inkomster
  • sänk utgifter
  • använd det som blir över för att köpa mer inkomster/köpa sänkta utgifter (investera/amortera)
4 gillningar

Håller med men kolla in valfritt avsnitt av Lyxfällan. Det är mycket psykologi bakom som måste lira för att få dessa punkter att fungera.

1 gillning

ja precis som att jag vet att jag inte håller kaloribudget om jag äter rostade mackor till frukost men det är gott ju. Ibland blir det gröt, idag var jag nära att ta mackor. Där är den stora utmaningen, inte i att fatta hur det funkar. Hur man kontrollerar sigbeteende är nog en egen tråd och jag är inte säker på att en RT tråd hjälper jättemycket.

En intressantfråga hade varit att se statistik på hur många som haft problem med ekonomi pga spenderar beteende (det är ju inte enda möjlig skälet till att det är tufft) som lyckats förbättra sig. Jag tror statisitken får långsiktigt hållbar viktnedgång är att ca 1% klarar det om man kör tuffa definitionen (dvs från stor övervikt till normalvikt och sedan kvar på normalvikt efter ytterligare 10 år), men även många som inte lyckas med det kan ha försenat förfallet och så kanske det är i ekonomi med. Jag inte sett någon data alls faktiskt

1 gillning

Ja, menar bara att man kan ta det där först och sedan hänga upp individuella grejer på hur det specifikt hjälper att uppnå de punkterna.

För några år sedan hade jag en idé om att hjälpa några kompisar att hitta bättre jobb. Min bild var att de hade förutsättningarna men kanske behövde bättra på sina CV:n och liknande.

När jag tog mig an frågan blev det tydligt att det inte alls var så enkelt som jag tänkt mig. Personerna hade olika beteenden och idéer som starkt påverkade deras möjligheter.

Jag tror att fattigdom och ”att ha det tufft” ofta är kopplat till liknande saker. Det finns hinder innan man är redo för att implementera de smarta lösningarna. Hindren är svåra att lösa med en quickfix.

2 gillningar

@AlphaCentauri

Mycket klokt sagt och vill göra en liknelse.
Om jag kan vinna mer än jag förlorar inom sport, så begränsar vi av att inga svenska bolag accepterar och tillåter vinnande spelare. Då blir man limiterad eller avstängd. Sedan finns det jobbiga resurskrävande lösningar på allt, men inte för mig. Då kvarstår andra alternativ utan licens och då får man skatta 30% och är det regelbundna vinster klassas dom som inkomst.
Detta görs som tidskrävande sysselsättning som kan likställas med arbete.

Kasino är en annan utväg som yrkesspelare men kräver resor och omkostnader samt annat som föra in större summor över gränsen.

Då låter man bli om man vill ha ett följsamt och friktionsfritt liv som kan få lite snålskjuts genom lite mindre hybrida lösningar. Tycker det är helt åt fanders att något som anses omöjligt ska kunna klassas som inkomst.
Olika vägval har olika förutsättningar för olika individer då vissa gör det lätt för sig och andra inte

V

Lite konstig jämförelse. Poängen här var mer att man mår dåligt eller har olika beteendemönster som utgör hinder för att komma framåt. Man kan veta vad som är rätt modell utan att nödvändigtvis välja denna. Får man hjälp att komma förbi det jobbiga som hindrar kan säkert de smarta lösningarna vara både möjliga och användbara.

1 gillning

Förstår precis och instämmer. Tycker dock att det stämmer oavsett vad det gäller, behöver inte vara arbetsrelaterat. Men min värld är säkert obegriplig för många, men det väsentliga är att vi kunde relatera till din text ur vårt perspektiv.

V

Lite konstig tråd. Att ge råd till en tänkt mottagare som inte efterfrågat det.

Eventuella problem och förutsättningar finns ännu bara i fantasin.

3 gillningar