Ips

Hej

Jag är både sjukskriven och arbetslös, sen flera år tillbaka. Alltså betalas det inte in någon tjänstepension. Funderar på att börja spara i IPS (trots att jag vet att ISK finns). Vet att IPS kan vara bra i vissa fall. Är det så för mig?

Fördelen med att sätta pengarna i ett IPS för din del är ju att de är låsta och skulle du hamna i en situation där du behöver ansöka om försörjningsstöd så kan Socialtjänst knappast kräva att du ska använda det kapitalet för dina levnadskostnader. Vilket de kan om du har sparade pengar i annan form.

Saknar man tjänstepension i sin anställning så kan man göra avdrag i deklarationen med upp till 35 procent av “anställningsinkomsten”. Om a-kassa/sjukpenning är likställt med anställningsinkomst vet jag inte. Om jag var du skulle jag fråga Skatteverket om det. (Om du inte kan få svar här.) I annat fall kommer ditt sparande att dubbelbeskattas vilket är vad som i normala fall gör IPS till ett sämre alternativ än ISK.