K10. Tankar om Avanza Zero, Länsf. Global och Spiltan Inv | Vanliga frågor om bästa fonderna 2024

Får ju hålla med om detta. Säga vad man vill men Spiltan-grabbarna har ju i retrospekt haft tur med sin special-fond. Länge.
Men: för att citera @Nightowl
“Hur det gått i förfluten tid [bak till slutet på 80-talet] säger ingenting om hur det kommer att gå nästa 10 år.”

Och grejen är ju den att det är det senare man är intresserad av. El hur…? Risken i denna fond är betydande. Inte bara via “home bias” utan vad den faktiskt (indirekt) innehåller. Den är inte en indexfond, inte en småbolagsfond (fast indirekt liknar den det inuti via investmentbolagen) och är överviktad mot “ta rygg på” (Investor & Industrivärden). Hur dessa aktier väljs ut över tid är helt opakt, likaså vikterna av dem.

Den här fonden har ändrat innehåll radikalt sen den startade. Mer än en gång. Hur, när, varför? Who knows. Helt klart för hög risk för mig iaf, jag känner inte snubbarna som förvaltar denna fond – har ingen spec anledning att lita på dem.

2 gillningar