Semipassiv portfölj?

Hej,

Jag söker lite råd gällande att skapa en semipassiv portfölj. Jag har tittat på Permanent Portfolio, All Weather Portfolio och Golden Butterfly.

Av de tre så gillar jag Permanent Portfolio och Golden Butterfly mest men jag tycker att det är svårt att ”översätta” portföljerna till svenska tillgångar.

Är tanken om man kör t.ex. Permanent Portfolio att man ska ha SP500 eller ska man översätta det till t.ex. Plus Allabolag?

Finns det några bra räntetillgångar på den svenska marknaden? Det känns som att USA är väldigt överlägsna där.

Är det egentligen någon poäng att ha räntor i dagens låg(eller iaf lägre)-räntemiljö? Ska man kanske köra ett vanligt sparkonto? T.ex. Coeli ger 2,8% på 3mån.

En fördel med räntefonder är dock att man kan ombalansera enklare hos nätmäklarna.

En tanke jag har är att kanske dela upp innehaven på en global-del och en Sverige-del, t.ex:

Large Cap

DNB Global Indeks — Plus Allabolag

Small Cap

?? — PLUS Småbolag Sverige Index

Långa räntor

?? — ??

Korta räntor

?? — ??

Guld

Xetra Gold

Tar tacksamt emot tankar och idéer gällande portföljerna.

2 gillningar

Hej!

Med de funderingarna du har kan jag varmt rekommendera att kolla in tråden nedan om du inte har sett den redan:

2 gillningar