Tack

Hej.Tack för din utmärkta blogg.Efter 8år på börsen med mest aktier har jag äntligen förstått att jag inte kan slå index.Har sålt av allt och investerar i din barnportfölj.85% Global index10% Korta räntefonder5% Guld.Har även öppnat ett Lysakonto där jag har 90-10 med 10% av kapitalet.Är 53år och all investering är till pension efter 65år.Än en gång ett Stort Tack för att du har väckt upp mig.MvhChristofer Steger

Kul och grattis till insikten. Men jag tycker nog att din risk är för hög. Med så kort tid kvar till pensionen kanske du ska byta barnportföljen till rika tillsammans portföljen och behålla de 10% i Lysas 90/10? För tillfället har du för mycket i aktier enligt mig.

Vad då kort tid till pension. 12 år?Plus att han ska inte ha alla pengar direkt vid 65 år? Han ska ha 100% aktiefond index. Bra jonbbat Cristofer.
Lycka till.
Mvh. Jack

Då risk är något personligt så är det ingen som kan säga att det är för mycket eller för lite det är ändas en själv som kan avgöra det.

Det är otroligt kul att du hittat en strategi som du tro på lycka till