Ung kille som vill spara 5-10 år!

Hej jag är en ung kille som precis börjat kolla det här med fonder senaste året. Jag gjorde en rätt så bra vinst på mina USA fonder tidigare under året och sålde av innehavet för att starta en 90/10 portfölj. Jag har en bra buffert på sidan av men 2/3 av mina pengar ligger i fonderna. Nu när börsen verkar svaja lite så undrar jag att sälja av min portfölj för att vänta in marknaden när den är billig. Tänker jag rätt här? Får höra att vi som kommer in de senaste åren har kommit in rätt så dyrt. Kan detta vara en möjlighet för mig att tjäna lite pengar på att vänta på ett ”eventuellt” ras för att investera för ett långsiktigt sparande?

Tacksam för svar.

 

90/10 är för aggresivt för så kort tid. 20/80 eller företagsobligationer verkar rimligare. Börsen kan i värsta fall ta tio år att återhämta sig efter en nedgång!

En annan mer sofistikerad approach kan vara att ändå börja med 90/10 men trappa ner t.ex. 10 procentenheter per år. Men med ökad risk då.

Hej Anton!

Jag skulle rekommendera dig att kolla på RikaTillsammans-portföljen: RikaTillsammans-portföljen - ett sparande som alltid ska gå plus

5 år är för kort sikt för aktier, så en blandning av någon slag är att föredra här!

Vad är det du ska spara till?
Har du börjat pensionsspara än?

Hoppas du kommer igång med sparandet!