Välja ut Fastighetsfond, "lekdelen", på Savr

Hej,

Jag är nyfiken på fastighetsfond. Då till “lekdelen” i sparandet.

Tänkte isf välja ut en lämplig fond att spara i på Savr. Funderat mellan:
IKC Fastighetsfond (avg 0,92%), LF Fastighetsfond (avg 0,88%) eller Odin Fastighet (avg 0,89%).

Ser en fördel i att undvika Swedbank robur fastighet för att slippa exponering mot USA i detta fall. Har bilden av att norden, ffa Sverige är tryggare inom “fastigheter”, även om kanske Black Rock äger stora del:D.

Tänkbar fördel för Odin är att % innehav är lite mer inom norge och finland (13%). Nackdel är minsta startbelopp är 3000 SEK.

Tittar jag på historisk utv så verkar LF Fastighet ligga bäst till. Lite oklart kring exponering för övrigt innehav, om någon har mer mot bostäder osv. Har svårt att hitta detta.

Hur skulle ni resonera, även om ni inte direkt “föredrar” fastigheter=)?

mvh,
Linus

Hej Linus!

Tycker att LF är ett bra val, mycket svenskt och det är något jag gillar när det gäller just fastigheter.

Enligt dina egna resonemang så verkar du också gilla LF, så varför inte köra på den då?

Tack för svar Robin. Du ger brukar ge bra input!:slight_smile:

Det blev LF. Då slapp jag även valutarisken.

Det hade varit coolt med en fastighetsfond som riktar sig mestadels mot bostäder Och lager. Så man kan utesluta butiker och kontor. Jag inbillar mig att det svänger mindre då. Kanske kommer framgent??

Tack för de fina orden! :slight_smile:

Tror tyvärr inte det kommer någon speciell fond inriktad på just det, just fonder brukar vara lite mer generella.
Isåfall en ETF i framtiden!

Om du verkligen vill ha exponering mot bostäder och lager så går det eventuellt att göra en “egen fond” med att köpa flera fastighetsbolag som just kör den inriktningen, kanske vore något för lekhinken?

Bäst att kolla det minsta startbeloppet och den minsta insättningen för fonden i fråga hos fondplattformen. Ofta är det 100 kr även om det står något annat på Morningstar.

Ja det är 100:)