Bästa småbolagsfonden

Hejsan

I Ekonomibyrån på SVT sa Gunilla von Platen att många “bra” småbolag hade fått för mycket stryk på börsen och att det kommer vända uppåt framöver.

Hur hittar man dessa “bra” småbolag? Finns det en bra småbolagsfond som borde fånga upp detta? Eller kanske ett investmentbolag som har bra småbolag i sin portfölj?

Företagsledare och entreprenörer är per definition obotliga optimister (och ofta partiska). Att basera sin portfölj på vad en enskild person tycker är som att singla slant med sina sparpengar

Vill du göra det enligt den klassiska RT-skolan? Skippa bruset och titta på PLUS Småbolag Sverige Index. Då köper du hela den svenska småbolagsmarknaden i ett svep, brett och billigt

4 gillningar

Precis det var mer så jag tänkte för att täcka in hela sektorn, nackdelen är att man får med alla “skitbolag” också antar jag :slight_smile:
Men som du sa, svårt att veta vilka som utvecklas bra :slight_smile:

Om du redan är Sverige-tung så är kanske småbolag global bättre om du vill bredda portföljen.

1 gillning

Svårt att hitta småbolagsfonder för ett rimligt pris om de ska vara global. Finns väl bara Handelsbanken global småbolag indeks som alternativ då tror jag :thinking:. Den har runt 2300 innehav.

På Ava finns det dessa 3 med avgift under 1%

Själv kör jag lite i Nordeas fond där eftersom den är faktorbaserad.

Dock huvudparten av småbolags-faktoreksponering i Avantis’ global small cap value ETF.

1 gillning

Finns även denna ETF som handlas i SEK med globala småbolag.
Xtrackers MSCI World Small Cap UCITS ETF 1C

1 gillning

Har själv Avantis Small Cap Value och Kvartil Nordiska Småbolag

Har zprv och zprx på avanza. Men då är ju tanken inte att det är bra timing att kliva in i småbolag, utan att small cap value kan ge god avkastning över låååång tid.