Det är så att jag ska åka o jobba på nya zeeland i en månad o är då på jakt efter ett billigt bankkort för privat bruk. Det spelar ingen roll om det är kredit på eller inte. Idag har jag swedbanks mastercard o preems matercard.
Jag har kollat på jämförelsesajter o inlägg på denna sidan men ville ha lite råd så jag inte missar nåt. Ofta står det olika avgifter därför blir jag osäker. De jag kollat på mest är coop mer mastercard o forex kreditkort. Men vilka utgifter behöver man se upp med? Nåt mer än valutapåväxling o uttagsavgifter? O årsavgiften med såklart. Tar tacksamt emot tips!
Hej, något att se upp med när det gäller COOP (Medmerabank) kortet. Skaffade detta eftersom jag tillbringar mycket tid utomlands. Enligt uppgifterna på hemsidan är fördelarna inga valutapåslag och kostnadsfria kontantuttag utomlands.
Så är det emellertid inte, har jag fått erfara. Gör du ett kontantuttag mot krediten på kortet debiteras du en avgift (ränta), vilket inte framgår av beskrivningen på hemsidan.
Jag har tagit upp detta med Medmera bank, som står som utgivare av kortet. Man höll med om att detta inte framgår tydligt och tog bort den debiterade avgiften på senaste fakturan.
Anser att det vore bra om alla som drabbas av detta kontaktar Medmera bank och protesterar.