Bra ränta på mina pengar

Hej!

Jag är 68 år och blev änka för 2 1/2 år sedan. Sålde mitt hus för ett år sedan. Köpte en lägenhet och betalade kontant.

Har 4 miljoner över och vet inte hur jag ska placera. Behöver komma åt kontanter ibland.

Bor på Lidingö och vid vatten. Lägenheten stiger i värde eftersom läget är attraktivt.

Vänligen Anne-Katrine

 

 

Hej,

Du skriver att du behöver komma åt kontanter ibland. Hur ofta och hur stora summor pratar vi om? Vad har du för tidshorisont på resterande summa? Vad har du för syfte med pengarna, vad ska de användas till?

Beroende på hur mycket pengar du behöver i nättidningen så skulle jag antingen titta på Nybörjarportföljen eller Globala barnportföljen. Du kan läsa om dom här: De bästa sätten att investera 2022 enligt forskningen

Du kan också läsa Hur mycket pengar kan jag varje år ta ut från portföljen? för att få en bild av hur mycket pengar du kan ta ut varje år utan att portföljen tar slut/tappar i värde.

 

Prio ett bör som sagt vara att fundera ut vad du ska ha pengarna till och när.

 

Lycka till!

/Jonatan

 

placera pengarna som du kommer behöva de närmsta 3-5 åren i olika räntefonder/sparkonto och resten av pengarna i olika aktieindexfonder :slight_smile: