Har klurat lite på en mycket enkel allvädersportfölj som skulle funka som värdebevarande när man uppnått FIRE. Utmaningen är att hitta fyra fonder på Avanza som har låg korrelation med varandra och får en jämn fin utveckling. Jag tänker att portföljen kombineras med hävstång/värdepapperskredit på 1,1 (1,99% ränta) på Avanza.
Mitt förslag är som följande. fyra lika stora delar:
Har läst tråden du rekommenderar. Själv tycker jag att Råvarualternativen är för dyra och krångliga. De korta räntefonderna från AMF är mycket billiga och stabila med IG, låg kreditrisk.
Set bra ut. Men som andra säger du behöver också råvaror för när inflationen stiger (glöm inte 2022 med hög inflation, den endast som gick bra var råvaror). Till exempel du kan minska guld till 15% och tillägg 10% olja eller andra råvaror fond.
Jag skulle lägga också 2-3% i bitcoin/krypto.
Akta också med Storebrand globals exponering. De har tagit bort vapen, olja, tobak osv aktier. Jag tror en allvärdsportfölj behöver exponering mot alla aktier.