Eventuellt byte av tjänstepensionsförvaltare

Hej,

Min arbetsgivare byter tjänstepensionsförvaltare. Vi talar här om en ren fondförsäkring. Jag kan nu välja att låta redan insatta pengar ligga kvar hos den förre förvaltaren eller flytta dem till den nya förvaltaren. En flytt skulle innebära en avgiftssänkning med ca 0.15 procentenheter per år i 20 år. Ett byte skulle innebära att jag under en tid står utanför marknaden, oklart hur länge. Detta kan ju vara en vinstaffär eller förlustaffär beroende på vad som händer på marknaden under tiden jag står vid sidan av. Jag gjorde en simulering där jag förlorar 2% under tiden bytet sker men att det sedan löper på med den lägre avgiften. Då går det jämnt upp. Vad skulle bloggens läsare göra?

 

Har du verkligen förstått upplägget under bytet rätt? Jag trodde iaf inte att pengarna var utanför marknaden under det knappa halvåret bytet tar. Men bäst är förstås att kolla med collectum eller motsvarande. :slight_smile:

Har för mig att det inte är så länge man ligger utanför marknaden, visst tar bytet en längre tid men det har med handläggningstid mm att göra och inte själva pengaflytten.
Men bäst är som Mikael säger att kolla med din tjänstepensionsleverantör!