Guld/SEK i trading view (ticker)?

Hej!

Är där någon som har koll på en ticker man kan följa guld i SEK genom? Även om certifikaten jag köper handlas i euro så handlar man ju i praktiken alltid i sek och utvecklingen i depån visar ju också i sek så vore kul att också kunna följa detta i exempelvis tradingview för att kunna få ännu bättre ”entry points”.

Tack för svar!

Har det här. Man kan multiplicera och dividera i formeln. Ska se om jag kan få fram det senare.

1 gillning

Finns en bra graf på tavex.se för Oz i sek

1 gillning

https://goldprice.org/gold-price-sweden.html

2 gillningar

Aha!
GOLD*USDSEK

1 gillning

Har märkt att många forumare snackar om certifikat i allahanda sammanhang men jag har ingen aning om vad det är då jag inte har någon svensk depå. Kanske dags att bringa klarhet i om det är futures eller något annat. Någon som kan förklara?

1 gillning

Det finns ju säkert en uppsjö av olika typer såklart.
Vanligt är att ”man” rekommenderar att köpa certifikat som i faktabladen granterar ett s.k 1:1 förhållande mellan investerad peng och mängd guld (Tror dessa certifikat är ETC’er). Givet sker väl inte deras transaktioner i samma sekund men man har rätt att begära ut sitt guld fysiskt och faktabladet specifierar var guldet förvaras, alltså hos vilken entitet/bank. Men där sker ingen leverans av fysiskt guld vid någon utlöpstid som futures utan utställaren av certifikatet behåller dina pengar tills du säljer certifikatet eller begär ut guldet (vad det kostar eller hur omständigt det är är oklart :wink:

Exempel på dessa är:
Xetra-Gold
WisdomTree Physical Gold
WisdomTree Physical Swiss Gold

Tack för förklaringen.
Min förståelse är att certifikat är ett sätt att med små medel få möjlighet till derivathandel samt riskfyllda råvaruinvesteringar som exempelvis Xetra-Gold.

Ja, så kan man såklart se det. Risk är ju relativt. Av råvaror är väl guld den minst riskfyllda (kanske för att det nog är mer en valuta än en råvara).

Jag ser guld som en diversifiering som minskar både min risk och volatilitet i portföljen.

Det är inte guld som är riskfyllt, det är Xetra-Gold.

Som investerare äger man inget guld utan istället obligationer (skuldbrev) men kan begära ut fysiskt guld där en obligation = ett gram guld. Obligationslånet backas upp av 95% fysiskt guld förvarat i ett valv hos tredje part samt 5% pappersguld. Det fysiska guldet måste anses vara ”unallocated” eftersom investeraren endast kan göra anspråk på ett gram guld i utbyte mot en obligation, inte en specifik och identifierad guldenhet. Anledningen till att 5% är pappersguld är fullt normalt eftersom ETC:n inte gärna kan köpa fysiskt guld varje gång en investerare köper en obligation.

Processen i Xetra-Gold fungerar ungefär så här:

  1. Företaget Deutsche Börse Commodities GmbH ställer ut skuldbrev i form av obligationslån.
  2. Lånet tas över av Umicore AG & Co. KG i syfte att köpa in fysiskt guld.
  3. Allteftersom investerare köper skuldbreven köper Umicore AG & Co. KG guld.
  4. Det fysiska guldet förvaras i ett valv hos Clearstream Banking AG som är ett helägt dotterbolag
    till Deutsche Börs AG , vilka också är delägare i Deutsche Börse Commodities GmbH .
  5. Observera att det fysiska guldet i valvet står som säkerhet för obligationslånet.

Eventuella risker:

  • Priset, som obligationerna erbjuds till, är ett resultat av utbud och efterfrågan på själva
    obligationerna och inte p g a relationen mellan utbud och efterfrågan på guld.
  • Kostnaderna för leverans av fysiskt guld till en obligationsägare kan utgöra en väsentlig andel av värdet på guldet som levereras eller till och med överstiga det.
  • Om en obligationsägare vill göra anspråk på leverans av fysiskt guld och anger ett leveransställe utanför Tyskland så måste obligationsägaren betala alla eventuella tullar, skatter och andra avgifter.
  • Deutsche Börse Commodities GmbH förbehåller sig rätten att i vissa fall tvångsinlösa obligationerna.
  • Deutsche Börse Commodities GmbH förbehåller sig rätten att i vissa fall ersätta obligationsinnehavaren i kontanta medel (Euro) istället för guld.
  • Obligationerna har samma rang som alla andra osäkra och icke underordnade förpliktelser från Deutsche Börse Commodities GmbH .
  • Något av de tre direkt inblandade företagen skulle kunna få ekonomiska problem eller rent av gå i konkurs. I värsta fall kan hela det investerade kapitalet gå förlorat.
  • Att samarbetet mellan de olika inblandade företagen inte fungerar eller sägs upp skulle kunna störa den interna processen och förorsaka förluster för obligationsinnehavare.
  • Det fysiska guldet är endast försäkrat till 9% av aktuellt guldvärde.
  • Valutarisk då guld prissätts i USD men Xetra-Guld i Euro. Ingen hedge sker.
  • Delar av det fysiska guldet kan eventuellt vara uthyrt periodvis till hedgefonder och andra trots att det ligger kvar i valvet, främst med tanke på att Deutsche Börse Commodities GmbH är ett vinstdrivande företag men även p g a att Deutsche bank AG är delägare i företaget och de är sannolikt inte främmande för den typen av tillfälliga transaktioner.
2 gillningar

Precis så ja. Därför sprider jag mitt innehav över två olika aktörer som känns som förhållandevis säkra. Men vad är alternativet annars tänker du? att köpa och förvara fysiskt guld?

Även om Xetra-Gold är ett speciellt riskfyllt val p g a dess struktur så är ingen ETF eller ETC säker av den enkla anledningen att de alla är en aktiv del av det globala banksystemet. Dessutom är de inte lämpade för mindre kapital då stora investerare uteslutande har förtur till det fysiska guldet i händelse av en större kris.

Om man har som avsikt att endast investera som trader under kortare perioder (1-12 månader) så är förmodligen någon av de allra största Guld ETF:er noterade i USA det bästa valet, exempelvis GLD, men även de gynnar större investerare och i händelse av en större kris så förbehåller de sig rätten att ersätta andelsägare i kontanter under förutsättning att de fortfarande är likvida, i annat fall inte alls .

Om man däremot ämnar att säkra sin köpkraft under en längre tidsperiod samt skydda en del av sin portfölj från geopolitiska händelser samt hålla den på säkert avstånd från politiker, banker och det finansiella systemet så finns inget annat val än fysiskt guld. I detta fall är det bästa valet de mest välkända “one ounce 24k gold coins” som är eller har varit officiellt betalningsmedel i det land de präglats, typ Maple Leaf and American Buffalo. De är extremt likvida och kan lagligen föras över nationsgränser världen över, vilket jag själv har gjort flera gånger. Dessutom behöver man inte äga stora mängder för att känna en unik trygghet.

2 gillningar

Skulle du säga att det finns bättre alternativ som vi kommer åt? T.ex. GLD kommer vi väl inte åt härifrån Sverige?

GLD vet jag inte hur man kommer åt, men jag har investerat i PHYS / Sprott Physical Gold Trust på Degiro. PHYS har jag fått intrycket har ett bra anseende.

1 gillning

Vad skulle du säga gör att du rekommenderar den framför Xetra Gold?

Sprott Physical Gold Trust, ticker PHYS, kanske ni kommer åt. Den är skapad av Eric Sprott som är en välkänd och mycket pålitlig figur i gruvbranschen. De köper in fysiskt guld direkt som de förvarar i valv i Kanada utan mystiska omständigheter. De har även motsvarande silverfond med ticker PSLV för de som är intresserade av silver. Jag har ägt båda tidigare men ersatte dem med gruvaktier för att få lite mer spänning i en annars ganska säker och trist portfölj inför 2023.

Jag har dock kvar Sprotts uranetf, ticker URNM, som är ganska volatil men ruskigt spännande inför världens och speciellt Europas framtida energival där det allt mer verkar luta åt små effektiva kärnkraftsreaktorer. Till och med Greenpeace är tysta när det pratas om dessa och URNM ger över 7% i utdelning medan vi väntar.

Silverfonden PSLV är en av få silverfonder som (på nåder) rekommenderas av aporna och foliehattarna på Reddit och PHYS är dess motsvarande guldfond. Det ska erkännas att jag själv inte har tröskat mig igenom allt det finstilta i prospekten.

Utan att dra alltför långtgående paralleller skulle man kunna säga att Eric Sprott har samma kultstatus på Reddit som Eric Strand har här på Rika Tillsammans. Helt enkelt en person man kan tänkas har fel tillsammans med. Det är tydligen Eric S man ska heta om man håller på med ädla metaller. :smiley:

PHYS handlas i USD vilket har fördelen att man slipper kostnader för valutaväxling om man råkar ha USD på ett valutakonto.

För min egen del har jag PHYS som diversifiering till 4GLD, 8PSG, EGLN, GZUR, PHAU, SGBS, XAD5 och GULD AVA, men för den mer normala investeraren fungerar det nog fint med enbart Xetra Gold.

Ett litet tillägg vad gäller mitt svar om alternativen PHYS för fysiskt guld och PSLV för fysiskt silver. Man ska observera att de båda är closed-end fonder. D v s de köper in en specifik mängd av metallerna en första gång genom en IPO men inte mer. De är alltså inte ETF:er och de handlar inte med pappersmetaller utan förvarar endast de fysiska metaller de en gång har köpt in.

Sprott har även en ny guld eft, Sprott Gold ESG ETF, med ticker SESG, som endast köper in och förvarar guld som uppfyller ESG krav. Tycka vad man vill om ESG fonden men den kan säkert få institutioner att investera direkt i fysiskt guld, vilket de annars inte kunnat göra. Detta innebär att institutioner så småningom kommer att hjälpa till att driva upp guldpriset. Alla ESG fonder hjälper till att driva upp både råvarupriser och inflation.