Jag har varit inne på konsumenternas sida och gjort jämför pris och det fungerar ju med den tjänstepensionen jag har idag. Men jag har två gamla trad på ca 30 000 och en på 145 000 som jag tänker byta till fondförsäkring. Hur kan jag jämföra då? Finns det något annat bra?
Det där beror ju på både vad du har för tjänstepensionsavtal idag och vilka möjligheter du har att byta. Kan bli väldigt komplext.
Mitt tips är Småspararguidens tjänst Pensionsräddaren: Pensionsrapport | Småspararguiden
Jag har inget samarbete med dem eller så. Jag tycker bara att de verkar ha en sund investeringsfilosofi och läser deras blogg ibland. Kolla gärna runt lite på deras sajt. Tjänsten kostar 590 kr.
Jag tror förresten inte att Pensionsräddaren ger dig så mycket att jämföra. De har samma modell som de föreslår till alla (billigaste globala indexfonden). Men de vet säkert vilken fond det är inom respektive avtal och om det är värt att byta.