Jag älskar att läsa och jag har problem med att hitta artiklar värda att läsa. Så, snälla, dela era bästa nyhetsbrev (med eller utan länk, jag googlar om utan) om ekonomi som du tycker är bra.
Skriv gärna också med en förklaring. Varför ska man prenumerera? Vad får man lära sig om?
Morgan Housel - skriver om skärningspunkten ekonomi / psykologi och mänskligt beteende. Väldigt lite om konkreta investeringar.
Jag gillar även Jared Dillian som med sitt 10th man tar rollen av den 10 personen i rummet. Det vill säga att om 9 personer har en åsikt är hans åsikt att inte hålla med de andra 9. Mycket om privatekonomi och spekulationer:
Ben Carlson väldigt lik oss i RT-communityn kring privatekonomi, sparande och lite livet.
Bra tråd! Om någon har tips på nyhetsbrev med fokus på svenska marknaden, då får ni gärna dela. Upplever att det är stor skillnad på perspektiv och förutsättningar för Sverige kontra USA. Stort tack!