Riksbanken köper statsobligationer

hej. Fick reklam idag från compricer.se. Säkert fler här inne som prenumererar på deras nyhetsbrev.

 

I en av artiklarna stod det:

“Direktionen har även beslutat att Riksbanken från juli 2019 till december 2020 ska köpa statsobligationer till ett nominellt belopp om 45 miljarder kronor.”

 

vad innebär detta för småspararen? Kommer priserna på statsobligationer gå upp? Bör man köpa tex fonder som placerar i statsobligationer? Går det ens att komma åt som småsparare? Vill man ens komma åt det som småsparare?

berätta gärna lite ni som vet?

 

 

Fungerande länk

Det innebär inget särskilt för småspararen förutom att Sverige också gör det som kallas för QE (quantitative easing) vilket innebär att räntorna hålls nere och aktiemarknaden uppe. Problemet är väl snarare när de slutar göra det. Men Sverige kommer att hålla på så länge FED i USA, ECB i Europa och de andra riksbankerna gör samma sak.