Jag har en större summa pengar, ca 800 000, som jag vill placera enligt principer för “passiva hinken”. Jag har valt avanzas indexfond auto 6. Jag vill nu göra en plan för hur jag bäst överför större summor pengar dit. Allt på en gång? 100 000 i månaden? Borde jag fördela på andra indexfonder för passiva hinken? Hur hade ni gjort?
Stort Tack för podd och blogg som gett mig mod, lust och kunskap att ta större ansvar för min och familjens ekonomi.
Avanza auto 6 är väl inte en indexfond, det är en fond-i-fond-lösning / strukturerad produkt och kostar därefter.
Men för att svara på din fråga är det matematiskt / statistiskt korrekta svaret att gå in med allt på en gång direkt. Enligt hinkteorin är ju den passiva hinken för 10+ år framåt och då är det time-in-market till hög risk som gäller. Kontrollfråga: Du ska ju inte ha pengarna på 10+ år och det gör inget om det en dag efter att du satt in allt plötsligt rasar 40%, eller hur?
Sedan finns det väl ett annat svar som också tar in psykologi. Givet att man inte kan utesluta risken för att du i panik ändå säljer av allt efter att det störtdykt 40% i början (ett statistiskt felbeteende), så kanske du kan minska den risken genom att lägga in lite då och då, exempelvis 100k/månad eller liknande. Visst kan det råka bli så att du då efter 8 månader, när du precis satt in dina sista 100k, blir ett ras på 40%. Men då har du ju precis bara satt in 100k och det kanske känns mindre jobbigt. Är du orolig över sådant och/eller du tror att du kan falla för frestelsen att sälja i panik, kan det vara värt att fundera på att minska panikrisken.
Ok, tack för att du tog dig tid att svara. Det är långsiktigt spar som gäller ( minst 15 år) och planen är att inte drabbas av panik ;-). Kanske blir det en kombo, en lite större summa i uppstart och sedan putta in under några månader. Tack!