Upplägg av fondportfölj

Hej,
Jag är ny på det här med sparande och ska nu komma igång med fondsparande till min pension. Är idag 25 år och har därmed en sparhorisont på drygt 40 år. Vad tror du/ni om att lägga upp portföljen likt nedan?

Länsförsäkringar global indexnära 45%
Nordnet Superfonden Sverige 15%
Spiltan aktiefond investmentbolag Sverige 10%
Länsförsäkringar tillväxt index 10%
Spiltan räntefond Sverige 20%

Har valt fonder med låga avgifter men har ändå försökt att sprida mina risker. Funderar däremot på ifall jag bör ha mindre exponering mot Sverige och istället köpa någon Europafond?

/Sebastian

Hej Sebastian,

Jag hade nog valt bort räntefonder för tillfället och istället lagt 20% av mitt månadssparande till ett sparkonto på en nischbank som ger 0,75% ränta och där räntan stiger med marknadsräntorna istället för korta räntefonder. När räntorna har gått upp ett par procent kan du växla över till räntefonder.

25% Sverige hade jag också minskat till 10-15% och överskottet hade jag investerat i tillväxt+europa.

Men alla har ju sin egna strategi. :slight_smile:

Tack för din kommentar. Låter vettigt att för tillfället skippa räntefonderna och istället satsa på ett sparkonto just nu. Tror även att jag kommer dra ner min exponering mot Sverige också och istället köpa en europafond. Hur mycket tycker du är vettigt att ha i tillväxtfonder?

/Sebastian

Hej,
Tillväxtmarknaden är ju främst Asien och tillväxtfonder brukar vara rätt dyra. Ett tips är att kolla tillväxtfonden du tänkt satsa på och se vilka länder den investerar i och om det är Asien kan du istället välja en billig asiatisk indexfond (kolla morningstar för betygsättning och jämförelser). Fokus bör läggas på att hålla nere fondavgifterna så mycket som möjligt särskilt med tanke på din långa sparhorisont.
Det är individuellt hur mycket tillväxt/asien man vill ha. Ju mer man går ifrån storföretagen i väst desto mer volatilt blir det. Jag själv kör väl med 10-15%.