Har tidigare köpt Xetra-Gold ETC i min KF i mitt AB. Men sedan de nya MIFID II-reglerna måste man ha ett LEI-nummer som företag för att investera i en ETF, och det rör sig om så små summor i mitt fall så jag tycker inte det känns värt att lägga 500kr per år på LEI. Vad kan man investera i istället för en guld-ETF för att få en liknande riskspridning?
1 gillning
Finns tyvärr inte så många alternativ men några förslag skulle kunna vara:
- Råvarufonder. Dock oftast svindyra i avgifter. T.ex Vontobel commodity b usd eller Multicooperation gam commodity b usd.
- AuAg precious Green som är 60% gröna aktier och 40% fysiskt guld.
- guldgruvbolag, men dessa är också dyra och extremt hög volatilitet och du äger inget fysiskt guld.
Med vanliga fonder så är det spontant ganska svårt och dyrt att få fler tillgångsslag än aktier och räntor.
2 gillningar
Ah, synd, men lite väntat. Jag tror skippar guldet och nöjer mig med en vanlig 90/10-portfölj isåfall. Är ändå långsiktigt sparande så gör nog inte så stor skillnad.
1 gillning
Ja, är det en långsiktig portfölj så är nog ändå aktier troligt din bästa vän