Hej, har haft en aktivt förvaltad fond för min tjänstepension och bytte nu över till den passiva då dom gått jämt lika över tid och inser att den aktiva fonden med högre avgifter inte gav mig mervärde.
Men samtidigt fick jag en fundering som lyder.
Om den aktiva och passiva fonden ger samma årliga avkastning borde det inte spela någon roll vilket val jag gör för min avkastning.
Visst den aktiva kostar 1,6% och den passiva 0,5% men dom kostnaderna är ju avräknade på hur avkastningen ser ut på respektive fond.
Tänker jag fel där?
Det är korrekt så länge de fortsätter att göra det efter avgifter. Det vet vi inte utan en tidsmaskin.
Det finns mängder med forskning på området som visar två saker. Historisk avkastning hos en enskild fond har ingen koppling mot kommande avkastning.
Rent statistiskt (i genomsnitt) så levererar aktiva fonder lägre avkastning efter avgift än passiva.
Alltså kommer din avkastning ha en högre sannolikhet att vara bättre med en passiv fond.
1 gillning