Avdragsrätt KF vs ISK

Avdragsrätten för belåning av t.ex. ISK kvarstår, medan den för KF har minskats (och försämras ytterligare 2026-01-01). Belåningen av KF blir helt enkelt rejält dyrare.

Ni som har koll och som hängt med i debatten - några snabba frågor.

  1. Tros skillnaden ISK vs. KF bestå, eller bedöms detta vara ett misstag som ska rättas till?

  2. Jag har både företagsägd KF och privat KF. Är det korrekt förstått att det bara är den privata KF:en som påverkas?

Har något parti lovat inför valet att införa avdragsrätt även för kapitalförsäkringar? Jag förstår inte varför ränteavdraget bara gäller för ISK.

Finansministern fick i dag en fråga i en intervju med Nordnet om avdragsrätt för kapitalförsäkring. Hon svarade att regeringen just nu arbetar med att lösa frågan. Förhoppningsvis hinner det bli klart före valet. :slight_smile:

Länk på intervjun: https://www.youtube.com/watch?v=Tp6MF2Tt0h8

3 gillningar

KF har normalt en årlig kapitalavgift till banken. Själv ska jag avsluta min KF strax innan årsskiftet. Sätter pengarna på vanligt bankkonto över nyår och återinvesterar allt på ISK i början av januari. Min KF är en gammal variant placerad i handelsbanken.

Någon som om med med DI och kan skriva vad artikeln här säger om ränteavdraget på KF?

1 gillning