Hej!
Jag är ute efter lite information om hur man ska tänka kring att driva en verksamhet genom aktiebolag när man samtidigt är fastighetsägare av en lantbruksfastighet som i sin tur innebär att man (i princip ofrivilligt) bedriver näringsverksamhet som enskild firma.
Nu gällande förutsättningar och preliminära tankar: Jag och frun äger en lantbruksfastighet där vi bedriver passiv näringsverksamhet som enskild firma med några enstaka affärshändelser per år genom jordbruksstöd, betesputsning och viss väldigt småskalig trädgårdsverksamhet. Vi har båda heltidsanställningar så detta är en form av bisyssla. Tanken är att växla upp verksamheten något utan att för den skull sluta med vårt förvärvsarbete. Bisysslefrågan kommer hanteras by the book så den frågan är inte relevant för denna frågeställning. Uppväxlingen av verksamheten består i vilket fall av att, utöver det ovan nämnda, småskaligt hyra ut förvaringsutrymmen (för fordon etc), turistverksamhet genom att hyra ut mindre byggnader för övernattning samt säkert viss begränsad entreprenadverksamhet. Så det kommer ju bli en del investeringar i byggnaderna och verksamhet på fastigheten i övrigt. Sen hade vi gärna kompletterat den verksamheten med juridiska och psykologiska tjänster pga våra yrken är jurist resp. psykolog. Men det sistnämnda kanske är dumt att ha i samma bolag som den mer fastighetsanknutna verksamheten så det kanske är en väl offensiv idé.
I vilket fall funderar vi nu som sagt på hur det är lämpligast att bedriva verksamheten på fastigheten givet dessa förutsättningar. Vi hade ju helst sett att så mkt som möjligt av verksamheten går att samla i ett aktiebolag pga. egen juridisk person med alla fördelar det innebär. Dock så tänker vi att det är svårt att helt komma ifrån enskild firma iom att det är en lantbruksenhet. Men det är här vi gärna skulle få input från er i detta forum. Dvs era tankar kring ovanstående och/eller tips på var man kan hitta vettig kunskap kring detta på egen hand för att skapa sig en grundkunskap och komma igång även om vi givetvis inser att det sannolikt kommer landa i att vi konsulterar någon mot ersättning det klarnat något. All input välkomnas!