Jag omförhandlade igår hos Swedbank.
Har haft 1.35% i ränterabatt. 3-månaders för oss ligger just nu på 2.49%, vilket ger oss en ränta på 1.14%.
Swedbanks 3-månaders ligger på 2.74% nu och Avanza ligger som lägst på 1.37%, vilket då skulle motsvara 1.37% i ränterabatt hos Swedbank för att hamna på samma nivå som Avanza kan erbjuda.
Vanliga kundtjänst hos Swedbank kunde erbjuda oss 1.2 i ränterabatt. Om vi bara förnyade inne i Internetbanken gav den oss 1.33. Begärde amorteringsunderlag och snälla kundtjänst ringde upp. De kunde ge oss 1.3. Dvs lägre än Internetbanken… det hade de aldrig varit med om sa de.
Slutade med att de gav oss 1.33% i ränterabatt i 2 år. Jag ville få 1.37 eller som minst samma som vi hade (1.35) då jag har utökat engagemanget hos dem sedan sist genom att starta upp företagskonto hos dem men det fick jag inte igenom.
Så slutsats - 1.33% i ränterabatt fick vi igår. Vi har lite lägre än 50% belåning.