Började precis spara i fonder. Två frågor!

Jag sparar enligt “Fondportölj med fyra fonder” här: Nybörjarportföljen | En klassisk balanserad fondportfölj

 

Satte in ett engångsbelopp och tänker nu månadsspara. Har två frågor:

  1. Hur vet jag om jag bör byta en eller flera fonder?
  2. Är det något speciellt jag bör tänka på?
Tack!

 

Jan brukar en gång om året gå igenom sina portföljer och då uppdatera dem eller ge tips om andra fonder man kan vilja ha i portföljen. Detta sker vanligtvis runt januari-februari om jag minns rätt.

Sen består nybörjarportföljen av fonder som inte kräver särskilt aktivt förvaltande så det är inte så att man behöver uppdatera sin portfölj varje år utan egentligen kan man lämna den som den är om man inte är intresserad.

Som exempel på en förändring som antagligen kommer vid nästa uppdatering av nybörjarportföljen är ett byte från LF Global Indexnära till Avanza Global (om du har fonderna på avanza). Jan gjorde en jämförelse för att visa på skillnaden detta byte skulle innebära och kom fram till att om man sparar 100 000 i tio år med en avkastning på 6% så skulle skillnaden bli 1933 kr i avgifter.

Det är alltså inga jättevinster med att hålla på och ändra i portföljen utan mer små finjusteringar man kan göra om man vill.

Jag tror att jag läste att Jan funderade på att möjligtvis göra något med guld som del av nästa portfölj-justering. Någonting som inte finns med nu ännu. Är lite nyfiken på det. :wink: