Hej! Har stor vånda hur jag skall göra med min tjänstepension. Är 60 år och planerar jobba till 65. Har Handelsbanken Liv och bytte fonder i höstas efter privata råd. Har i efterhand förstått att det är dyr avgift på flera, runt 1.5. Har bla Amerika fonden, Sverige index criteria, nordiska och svenska småbolag och globalfonden. Har efter att ha läst på Rika tillsammans förstått värdet av låga avgifter. Bättre sent än aldrig, men nu när det bara går ner överallt är frågan skall man byta bolag nu eller vänta på uppgång? Funderat på AMF. Tänker att det är lika illa att byta till billigare fond hos Handelsbanken ex Global index criteria. Vad tycker ni?
Avgifterna knaprar hela tiden på kapitalet vare sig börsen går upp eller ner.
Även om de fonder du har nu har gått ner, har också de fonder du byter till gått ner, så det spelar i princip ingen roll.
Har de fonder du har nu gått ner mer än de indexfonder du funderar på att byta till så har du förlorat mellanskillnaden. Men hur det gått historiskt har lite eller ingen påverkan på hur det kommer att gå i framtiden. Om du tror dig veta att dina nuvarande fonder kommer att gå bättre/mindre dåligt inom den närmsta framtiden ska du naturligtvis vänta med bytet, men frågan är hur du kan veta det.
1 gillning
Det kan man förstås inte veta😉 tack för dina synpunkter!