Hej!
Jag har valt att köpa aktier i bolaget jag är anställd vid genom ESPP för ett reduceratpris. Strategin här är solklar för mig att de ska säljas så fort de kommer in (automatisk försäljning är aktiverad hos min broker, Schwab) och flyttas till index.
Men jag är osäker vilken strategi som är bäst för RSUn, hela beloppet kommer att vestas över en 3års period. Företaget jag jobbar för är inget tillväxtbolag så jag ser ingen stor ökning i aktien i jämförelse med index.
Är det bäst att låta RSUn ligga kvar och betala ut dividends (också osäker hur jag ska deklarera utdelningen då de också ligger hos Schwab i US).
Har någon råd och tips? Ska man sälja av alla vested shares direkt och föra över till Index sparandet eller låta de ligga kvar till 3års perioden är avklarad och då sälja av de?
Som sagt i förhållande till index så ser jag det som en förlorande strategi att behålla aktierna på kort och långsikt.