Deklarera såld Kinnevik på AF

Blir inte klok på hur jag ska göra: ägde en liten mängd Kinnevik-aktier, 17 stycken sedan 2018-01-02. De har gått igenom 2 split. Köpte för 4773 (69 i courtage) och sålde för 3156, så en förlust, men jag har ju fått andra aktier, som jag också sålt med förlust. :wink: Ändå tycker automatberäkningen att jag gått med vinst, flera tusen.
Numera håller jag mig till ISK och har ångest över hur jag ska göra. Kan inte använda betalfunktionen hos Avanza, efterson aktierna är köpta innan flytten dit.
Gilla läget eller fortsätta med huvudvärk?

Ring skatteverket! Deras support kan hjälpa dig. De kontrolluppgifter som kommit in behöver inte vara korrekta.

Samma fenomen inträffade för mig. Jag ringde till Skatteverket och det visade sig att “automatberäkningen” visade fel resultat. Jag har även hört andra som drabbats av liknande problem.