Det ingen vill prata om eller tänka på kring läget nu

Om man ser vad som händer med tullar och retorik “over there” hur långt vi är från inte bara handelskrig utan fysiskt krig osv.

Är det bara jag som börjar fundera i termer av att mr Orange/F47 verkligen sneglar åt att avskriva USAs stadsskuld och konfiskera utländskt ägande i Amerikanska bolag?

Då är det ju krig säger någon? Japp det är det men är det så långsökt om detta får fortsätta en stund till?

2 gillningar

F47? (Tio tecken)

2 gillningar

Felon 47, Mr Orange, Voldemort. Kalla honom vad du vill.

Nja, tror inte Trumpen kan vara lika uthållig som Xi Jinping. När det börjar brinna och rasa på allvar och svida ordentligt i plånböckerna på hans rika polare och hos folk i allmänket i USA kommer något att hända där borta.

I Kina sk*ter politikerna fullständigt i hur saken påverkar det kuvade folket och i Europa måste vi ha otaliga möten under en låång tid innan vi kan enas om någonting alls.

1 gillning

I Europa har det tagit 2 veckor att snickra ihop de mot-tullar som EU beslutar i dag och de börjar gälla om en vecka.

Snabbt med tanke på att vi inte styra av en enäldiga President eller diktatur.

Det kommer ta ett par månader för EUs tullar att slå igenom i USA men sedan blir nog trycket på Trump stort från den egna befolkningen att ändra sig.

Det måste inte bli krig, men det är bra om Trump får hårt motstånd när han gör dåliga saker.
Då minskar risken för att han gör knasiga saker i framtiden, som att försöka annektera Kanada och Grönland.

2 gillningar

Nja, listan är väl i princip samma som togs fram redan 2018 när Trumpen började vifta med det här.

Men håller med om att beslutet i sig måste vara nån form av rekord i sammanhanget. Men om jag inte har helt fel krävdes väl inte konsensus för det här beslutet?