DNB Global fondorder gick inte igenom innan bryttiden

Hej!

Jag brukar köpa DNB Global Indeks via Avanza innan bryttiden 12:00 och ordern har alltid gått till avslut och köpas för att sedan synas på kontot 1-2 dagar efteråt.

I fredags var det halvdag på börsen och jag bestämde mig tillslut att lägga in en stor summa pengar 11:46 innan bryttiden, som jag tidigare tänkte snitta in mig med i fonden efter att ha tänkt igenom beslutet.

Efter kl 12:00 när bryttiden var så kan jag fortfarande dra tillbaka min fondorder vilket istället gjort att jag tvekat i helgen och funderar nu istället att snitta in mig månadsvis.

Till frågan: borde inte fondordern gått igenom innan bryttiden eller var det pga att det var halvdag på börsen i fredags?

MVH maskinen.

Det stod med stora banderoller på Avanzas att bryttiden för fondordrar var kl 10.00 i fredags pga halvdagen!

Din order gick med andra ord nog inte igenom.

:slight_smile:

1 gillning

Jag tyckte man fick rätt motstridiga uppgifter från Avanza i fredags. Men jag antog att sannolikheten var rätt hög att vilket som av alternativen kunde inträffa.

1 gillning