Jag har undersökt möjligheterna att efter Harry Browne/Ray Dalios logik sätta ihop en permanent/allväders portfölj.
Problemet med guld och långa räntor uppstår då som du skrivit en del om pga valutor.
Alternativet att växla allt till dollar eller chf slog mig, men med tanke på att man vill köra flera instättningar över tid gör det alternativet komplicerat.
Jag har istället försökt inrikta mig på att komma åt den amerikanska marknaden dvs kanske inte handla i dollar men handla valuta säkrade fonder i sek, det blir en del extra avgifter men det verkar som att det går att komma undan ganska hyffsat.
Förutom på just guld sidan, där jag ser det som osannolik att man skulle hitta en fond eller etf som var valuta säkrad och som bara innehåller guld. Däremot skulle det kunna finnas “råvarufonder”.
Jag fick då iden att köra 25% “commodities” istället för guld i en permanent portfölj(25%*4) genom att titta på all-väders portföljen som innehåller 7,5 % av både guld och “commodities” på Portfoliocharts.com.
Ide med guldet tolkar jag som att man vill komma bort från inflation som kan slå hårt mot “fiat money”. Borde inte då en råvarufond ha samma effekt och dynamik i en portfölj?
Såklart skulle det bero på vilka råvaror som skulle behövas i så fall och det kan ju bli följdfrågan.
Mitt råd: Låt bli.
Råvaror har en förväntad avkastning på 0%. De kan fungera som en diversifier, men det förutsätter att du vet vad du gör. Att spekulera i oväntad inflation kan visa sig vara en mycket dålig affär.
Är det inte lättare att läsa om det själv? Jag säger det för att sådana extraordinära portföljer är utanför mainstream. Du ska förstå vad du investerar i. Gör du inte det, tycker jag du ska låta bli helt och hållet.
För mig är portföljen helt oförståelig. 1/4 guld, 1/4 cash, 1/4 långa obligationer och 1/4 aktier. 50% av portföljen har ingen förväntad avkastning. Kanske 75% eftersom bullmarknaden för obligationer är över.
Talar vi om guld specifikt är det ett innehav med extremt hög volatilitet och usel spread. Vill du räkna på förhållanden mellan guld och råvaror finns index att hämta hos Handelsbanken. T.ex. SHB Commodity index och SHB Gold.
Du behöver inte valutsäkra en guldfond, trots att den handlas i utrikisk valuta. Det underliggande guldet sätter värdet. Om dollarn sjunker i värde får du färre kronor per dollar, men samtidigt så får du fler dollar per guld. De tar ut varandra.
Hur tänker du förresten kring hur man ska köpa/ombalansera om man köper guld via Bullionvault? Jag behöver inte uppfinna hjulet om du redan har gjort det.
Som jag förstår det äger man guldet och inget annat i Bullionvault och det blir väl nån slags omräkning av defacto “sek värde” via växelkurser, dvs att ditt guld hos Bullionvault är inte exakt värt sek priset på guld utan man tappar en del i växling från valutan man väljer att köpa/sälja via.
Hur tänker du att man ska förhålla sig till köp/sälj/ombalasering via Bullionvault på ett nyktert sätt?